Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > „Prajzské slovíčkohraní“

„Prajzské slovíčkohraní“„Prajzské slovíčkohraní“

Tvrda je slezska řeč, kaj teho třeba,

Inač je měkutka jak střidka chleba…

Kdo ju chtěl zesměšniť, dělal tak smělo.

Komu by slezsku řeč braniť se chtělo!...

Ale to něvadi. I bez nich byla!...

Dycky se držela, něpadla v boju…

Řeč slezska – děvuška v národním kroju! Fran Směja

Hlučínské nářečí – řeč našich předků – se podařilo vzkřísit na prvním  ročníku soutěžní přehlídky s názvem Prajzské slovíčkohraní“ v ZŠ v Sudicích. Ve středu 17.5.2023 se v místní tělocvičně sešli zástupci 5 škol z našeho regionu, ze Sudic, Bolatic, Štěpánkovic, Kravař a Hatě. Každá škola předvedla scénku z rodinného života v nářečí a jejich výkony posuzovala a hodnotila odborná porota, jejíž čestnou předsedkyní byla paní Mgr. Eva Tvrdá – spisovatelka - a porotcem pan PhDr Jiří Neminář – pracovník Hlučínského muzea.

Štěpánkovickou školu reprezentovali členové Čtenářského klubu z 6.B a 9. třídy, kteří si připravili vystoupení s názvem „Vesele“ s ženichem, nevěstou, matkami z obou stran, se zvědavci, kostelníkem a  panem farářem. Všechny dialogy se vedly v nářečí – po našemu. Po zhlédnutí naší scénky všichni tleskali, diváci, zvláště starší občané Sudic v čele s místním panem farářem, chválili a odborná porota nakonec usoudila, že náš program byl dobře sestaven a prajzština  podání našich dětí zněla nejlépe.

Zvítězili jsme, ale i ostatní školy předvedly skvělé výkony a všechny děti byly odměněny sladkostmi a pohoštěny. Vítězové získali mj. vstupenky do kravařského aquaparku.

A co bylo na celé přehlídce nejlepší? Jednoznačně skutečnost, že hlučínské nářečí žije a bude žít, když na ně nezapomenou naše děti, budou je opatrovat a předávat dále jako součást našeho kulturního dědictví, jako součást nás samých.

M. Stříbná