Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Pozdrav od Spolku rodičů a přátel dětí a školy

Pozdrav od Spolku rodičů a přátel dětí a školyDatum konání:
30.11.2023

Vážení rodiče,

 

letošní léto bylo z pohledu hospodaření SRPDŠ velmi zásadním. Po letech činnosti se na účtu spolku nahromadily volné finance, proto po dohodě s vedením školy bylo před prázdninami naplánováno podílet se na investicích do zázemí a vybavení školy a školky. A protože se z našeho pohledu jednalo o nemalou částku, tak se s vámi chceme o tyto informace podělit. Konkrétní řečí čísel jsme přispěli následovně:

 

Mateřská škola:

pořízení nových lůžkovin                             172.480 Kč

hračky                                                            25.335 Kč

Školní družina                                                  

nábytek, koberec                                           10.026 Kč

výtvarný materiál                                             5.321 Kč

Základní škola                                                  

nábytek, vybavení                                          38.060 Kč

potřeby pro prvňáčky                                        8.254 Kč

 

Celkem                                                          259.478 Kč

 

Toto je jistě ta příjemná stránka činnosti spolku a hlavní důvod, proč to vlastně děláme. Ve svém volném čase jsme tady pro děti a rodiče, a zároveň se snažíme vydělat i nějaké finance na podporu dětí ve škole a školce. Spolek rodičů včetně předchozího sdružení rodičů funguje již od roku 1991, kdy první SRPŠ ve Štěpánkovicích vzniklo. Za tu dobu jeho členové odvedli spoustu práce. Velice rádi bychom takto pokračovali, ale bohužel v posledních letech dochází k tak výraznému poklesu počtu členů, až je ohroženo naše samotné fungování. Proč? Děti silné generace zakládajících členů postupně odrostly, opustily základní školu a jejich rodiče své aktivity přirozeně přesunuli jinam. Proto potřebujeme nové aktivní členy z řad rodičů budoucích i současných školáků. Bez nových členů spolek zanikne.

A jak tedy náš spolek vlastně funguje? Našim primárním pravidelným příjmem je rodičovský příspěvek 300 Kč na rodinu, který rodiče zaplatí jednou ročně, bez ohledu na počet dětí, které školu nebo školku navštěvují. Ten celkově činí zhruba 70 000 Kč ročně. Dalším příspěvkem je nenároková dotace z obce, jejíž výše se mění v závislosti na obecním rozpočtu. Tyto finance se spolek snaží rozmnožit, a tak hospodaří takovým způsobem, aby s nimi vydělal další peníze, kterými pak přispívá dětem ve škole a ve školce na různé školní aktivity, výlety, dopravu, pomůcky apod. S trochou nadsázky lze říci, že spolek vklad rodičů zúročí svým časem a bezplatnou prací, a pošle je znásobené zpátky do MŠ a ZŠ. Z původních 300 Kč se tak dětem vrátí mnohem více, ročně pravidelně přispíváme částkou přes 120.000 Kč.

Nejen my členové, ale samozřejmě také vedení školy a školky každoročně vyhodnocuje, že naše činnost má smysl. Kromě finanční podpory MŠ a ZŠ zajišťujeme občerstvení na dětských a obecních akcích, pořádáme každoroční ples a děláme to rádi, a rádi bychom také v naší činnosti dále pokračovali. To ale bohužel moc dobře nejde v tak nízkém počtu aktivních členů, kterých není v tuto chvíli více než deset… (jak to ti zahrádkáři dělají ?????)  

Chce to prostě lidi. Bez ochotných lidí nejde nic. Pokud si při čtení tohoto článku říkáte i vy, že by člověk alespoň občas mohl v sobě potlačit všem nám vrozenou sobeckost, a věnovat pár hodin svého času ročně na podporu našich aktivit, jste u nás vítáni s otevřenou náručí. Nezáleží, kdo jste a co umíte. U nás se uplatní každá pomocná ruka. Ta občasná i pravidelná - čím více lidí, tím více nápadů, naše děti za to stojí!

Kontaktovat můžete našeho předsedu na emailu  ivo.havlicek@seznam.cz

 

S pozdravem,

Vaši členové Spolku rodičů a přátel dětí a školy ve Štěpánkovicích.

 

A POZOR! Pokud se (přece jenom ????) sami nechcete stát členy SRPDŠ, tak i pro vás máme možnost, jak se krásně zapojit a podpořit naše děti. Přijďte si zatančit na náš každoroční reprezentativní ples, kde se pobavíte s jistotou, že celý výtěžek plesu se vrátí zase a jen k dětem, a kromě toho podpoříte společenský rozvoj Štěpánkovic.