Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Legiovlak - 25. dubna 2023

Legiovlak - 25. dubna 2023Datum konání:
25.4.2023

V úterý 25. 4. se vydali žáci 8. a 9. tříd do Opavy, kde měli jedinečnou možnost navštívit repliku legionářského vojenského vlaku z let 1918 – 1920, s nímž se českoslovenští legionáři přesouvali přes Rusko po Transsibiřské magistrále. Po příjezdu na opavské nádraží se nás ujal jeden z průvodců, který nás zasvětil do problematiky legií, legionářů a jejich anabáze na magistrále. Dozvěděli jsme se mnohé o tom, jak legionáři žili, jaká byla jejich úloha v první světové válce, ale také to, že bez jejich přispění by jen stěží vznikl československý stát.

Legiovlak se skládal ze 14 vozů sloužících k různým činnostem, nezbytným pro zajištění přežití legionářů na Sibiři. Konkrétně jsme tedy měli možnost si projít vozy sloužící jako polní pošta, těpluška, zdravotní, velitelský, štábní, obrněný, krejčovský, prodejní, kovářský, ubytovací a filmový. Ve všech vozech na nás čekala věrná rekonstrukce vybavení, figuríny legionářů v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a značné množství fotografií mapující historii československých legií.

Během exkurze jsme se dozvěděli mnoho zajímavých a poutavých skutečností a doufejme, že nikdy nezapomeneme na úlohu, kterou naši legionáři sehráli v dějinách našeho státu.