Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jobshadowing ve Štrbě (Slovensko)

Jobshadowing ve Štrbě (Slovensko)Datum konání:
10.6.2024

Jobshadowing ve Štrbě

V březnu tohoto roku jsem měli společně s dalšími kolegy příležitost absolvovat pracovní pobyt v krásné partnerské obci Štrba. Tento pobyt byl zaměřen na Jobshadowing v místní základní škole, což nám umožnilo nahlédnout do vzdělávacího systému a pedagogických metod, které jsou zde uplatňovány.

Štrba je malebná obec ležící na úpatí Vysokých Tater, což samo o sobě přináší úžasnou atmosféru a inspiraci. Místní základní škola je moderní vzdělávací institucí, která klade důraz na kvalitní výuku a celkový rozvoj žáků.

První den našeho pobytu jsme byli srdečně přivítáni ředitelkou školy a pedagogickým sborem. Byli jsme obeznámeni s denním rozvrhem a celkovým chodem školy, včetně ukázkou školních prostor. Během toho jsme se dohodli na možnosti navštívení různých předmětů během vyučování.

Jedním z vrcholů našeho pobytu bylo pozorování výukových hodin. Měli jsme tak možnost se podívat do hodin tělesné výchovy, matematiky, zeměpisu, slovenského jazyka či praktických činností. Učitelé využívali moderní technologie, jako jsou interaktivní tabule, což žákům umožnilo lépe pochopit a aplikovat teoretické znalosti v praxi.

Kromě samotného vyučování jsme měli také možnost se zúčastnit mimoškolních aktivit. Škola ve Štrbě klade velký důraz na sport a zdravý životní styl, což bylo patrné při návštěvě mezinárodních závodů žáků v běžeckém lyžování, který se konal v areálu Štrbského plesa. Žáci soutěžili v různých věkových kategoriích a my jsme měli tu čest být také součástí závodu, jelikož jsme na různých stanovištích vykonávali funkci rozhodčích. Měli jsme také možnost se podílet na tvorbě trati, což jen umocnilo celkový zážitek z těchto závodů, které se těší v regionu velké popularitě a prestiži.

Štrba nabízí nejen nádherné scenérie, ale i bohatou síť turistických tras, které vedou k některým z nejkrásnějších přírodních památek Slovenska. Během našeho pobytu jsme měli také možnost navštívit několik z těchto tras a každá z nich nám poskytla nezapomenutelné zážitky.

Nesmím opomenout také závěrečnou rozlučkovou večeři s paní ředitelkou a jejím milým manželem, kde jsme ve velmi příjemné atmosféře hodnotili vzdělávací systémy jednotlivých zemí a zaposlouchali jsme se do zajímavého vyprávění paní ředitelky o její působivé sportovní kariéře. V neposlední řadě nás paní ředitelka srdečně pozvala na jejich další tradiční sportovní akci ,,Štrbský kamzík“, což je překážkový závod konaný na Štrbském plese, což považujeme za nesmírnou čest.

Jobshadowing v základní škole v Štrbě byl pro nás nesmírně přínosný. Nejenže jsme získali cenné poznatky o různých pedagogických metodách a přístupech, ale také jsme měli možnost navázat nové kontakty a inspirovat se pro svou vlastní pedagogickou praxi. Těšíme se, že budeme moci některé z těchto nových poznatků aplikovat ve své práci a přispět tak k zlepšení vzdělávacího procesu ve své vlastní škole.

Celkově hodnotím pobyt ve Štrbě jako velmi obohacující zkušenost, která nám umožnila nahlédnout do života a vzdělávání v této malebné slovenské obci.

Za ZŠ Štěpánkovice, Mgr. Ivo Hofer.