Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Exkurze VII. třídy v Čeladné

Exkurze VII. třídy v ČeladnéExkurze VII. třídy v Čeladné

V úterý 11. 10. se žáci sedmého ročníku vypravili do lesnické školky v Čeladné, kde je očekával pan Zálesný spolu se zaměstnanci Biskupských lesů, kteří mají na starosti lesy v okolí Ondřejníku, části Beskyd, která je postižena polomy a devastujícím působením kůrovce. V průběhu úvodních aktivit byli žáci rozděleni do dvou skupin. První se seznamovala s druhovým zastoupením stromů v okolních lesích, způsobem jejich pěstování, získáváním semen a  pravidly jejich výsadby. Druhá skupina absolvovala osobitou přednášku o zvířatech, pro které jsou okolní lesy domovem. Díky připraveným vzorkům paroží, kostí, rohů, kožešin, lebek a zajímavým příběhům byli žáci vtaženi do problematiky ochrany lesa a životního prostředí.
V druhé části jsme se přesunuli do sedla Ondřejník ve výšce 800 metrů nad mořem, kde jsme, po názorné instruktáži a vydatné svačině, vysadili cca sto sazenic buků. Jedním z pravidel úspěšného zalesňování je zásada pěstování a výsadba sazenic ze semen stromů, které pocházejí ze stejných podmínek, tudíž např. ze stejné nadmořské výšky. Proto jsem velice rád, že jsme na závěr mohli přiložit ruku k dílu a pomoci se sběrem bukvic, pro setbu stromů, které budou tvořit Beskydy příštích desetiletí.                                                                         
Závěrem bychom velice rádi poděkovali panu Zálesnému a jeho firmě LESNÝ OSTRAVA s.r.o. nejen za organizaci naší exkurze, ale také za sponzorování naší dopravy. Velký dík patří zaměstnancům Biskupských lesů panu Bárovi, Bednářovi a Reptovi za poutavé vyprávění a předávání svých znalostí nejen v prostorech lesnické školky, ale také při vlastní výsadbě sazenic. Ještě jednou děkujeme a těšíme se na budoucí setkání v krásné přírodě Beskyd.