Hlučínsko stoleté 1920 - 2020

Hlučínsko stoleté 1920 - 2020

Před 100 lety, 4. února 1920, byla oblast dnes nazývaná Hlučínskem připojena opětovně k Československé republice. Hrůzy 1. světové války nebyly ještě zapomenuty a nikdo tenkrát netušil, že za pouhých 18 let čekají  naše předky mnohem děsivější události. Kolik smutných, ale i radostných a šťastných chvil za uplynulé století. Každá rodina si s sebou nese svůj osobní příběh. Stačí se jenom zeptat, nebo tiše naslouchat a uložit do paměti.                                        Aby se o svém rodném kraji dozvěděli více informací, podnikli žáci 8.A se svou třídní učitelkou 6. 12. 2019 exkurzi do Muzea Hlučínska v Hlučíně. Byli jsme coby rodilí „Prajzáci“ vřele přivítáni a absolvovali jsme jako první program, jenž připravilo muzeum právě ke 100. výročí připojení Hlučínska k Československu. Nejprve jsme zhlédli zajímavou animaci, v níž se prolínala počítačová simulace se skutečnými historickými fotografiemi, poté jsme pátrali po dějinných událostech v historické expozici a co nás nejvíce bavilo, byl průzkum přímo v terénu, konkrétně na hlučínském náměstí, kde jsme si hráli na reportéry a ptali se kolemjdoucích, jak se náměstí proměňovalo během uplynulých let. Celou exkurzi příjemně doplnilo mrazivé počasí a předvánoční atmosféra. V níže uvedené anketě uvádíme ve stručnosti naše poznatky.                      

Anketa mezi žáky 8.A třídy ZŠ Štěpánkovice

 

Dozvěděli jsme se, že :

 

 • Kapli sv Jana Nepomuckého, která stála na náměstí, nechali nacisté zbourat
 • Hlučín navštívili prezidenti – Masaryk, Beneš, Svoboda
 • Byl proveden teroristický útok na školku
 • Hlučín byl největší město v okolí, takže se celé oblasti říkalo Hlučínsko. Náměstí se během 100 let proměňovalo , kdy zde stála benzínová pumpa, zastávky autobusů, stará pošta, některé domy byly zbourány nebo změněny
 • Hranice Hlučínska se měnila

 

 

Jak hodnotíš program ke 100. výročí Hlučínska?

 

 • Líbila se mi forma pracovních listů
 • Animace
 • Zaujalo mě, že hraniční kámen byl několikrát přepisován, tzn. že Hlučínsko bylo součástí jiných států
 • Že jsme se měli ptát kolemjdoucích a hráli si na reportéry
 • Bavil mě program na náměstí

 

Co se ti v programu nelíbilo?

 • Že jsme většinu informací museli hledat sami
 • Doplnil a zdůraznil bych letopočty
 • Otázky v pracovním listu byly vcelku těžké
 • Nedokázala jsem se dobře orientovat v muzeu

                                                                                              Sá + žáci 8.A