Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Velká cena malých zoologů

Velká cena malých zoologůDatum konání:
15.9.2023

V pátek 15. září 2023 se žáci ze IV. A a IV. B zúčastnili soutěže Velké ceny malých zoologů určené žákům 4. a 5. tříd, kterou pořádala zoologická zahrada Ostrava.

ZŠ Štěpánkovice se přihlásila poprvé na tuto soutěž, která má již 13. letou tradici. Naší školu reprezentovala celkem 4 družstva (šesti- a sedmičlenné). Žáci si prověřovali své znalosti a dovednosti s dalšími dětmi z více než 30 škol z Moravskoslezského kraje. Do soutěže bylo celkem přihlášeno 86 družstev (více než 600 dětí). Jedno naše družstvo s přezdívkou „Lví hlídka“ se umístilo na velice krásném 18. místě, za což jim i všem zbývajícím členům z dalších třech družstev patří velikánská gratulace.

Tématem letošního ročníku bylo „Proč by se Karkulka neměla šelem bát“. Soutěž byla zaměřena na šelmy volně žijící v přírodě České republiky, na jejich význam pro správné fungování ekosystému, příčinu jejich ohrožení a možnost ochrany.

Žáci si zde prověřovali své znalosti z přírodovědy, a také svou fyzickou zdatnost. Družstva se vydala po trase zoologické zahrady, kde plnila možné i nemožné úkoly. Tato soutěž se skládala z otázek na trase a dále ze tří stanovišť (1. stanoviště – poznávačka; 2. stanoviště – kvíz; 3.stanoviště – medvědí jídelníček). V poznávačce žáci poznávali šelmy podle lebek, kožešin, vycpanin a obrázků. Děti se po ZOO pohybovaly podle vyznačených cedulek, u kterých byly přiloženy otázky. Trasa byla vytýčena po celém areálu s celkem 20 otázek, jejichž správné odpovědi dovedli soutěžící až k cíli. V tomto úseku se dětem měřil čas, proto dosti záleželo na rychlosti a správnosti výběru odpovědí, což některé žáky trochu zneklidňovalo. Jestliže žáci zodpověděli na všech 20 otázek správně, uběhli asi 2 km. Pokud by ale pokaždé udělali chybu, musely by se vracet a jejich trasa by se protáhla na 5 km.

Paní učitelky si spolu s nesoutěžícími dětmi prošly část ZOO. Dětem se nejvíce líbilo ve výběhu u koz, poněvadž si je mohly pohladit, a také nakrmit. Díky pěknému počasí jsme si všichni prohlídku zvířat v ZOO užili.

Děti si odnesly nejen spoustu zajímavých a cenných zkušeností, ale především nezapomenutelné zážitky. Žáci se již nyní těší, že se opět příští rok této krásné akce znovu zúčastní.

Lenka Kašná, Kamila Šoltysová

 

 

0001.jpg   0002.jpg   0003.jpg