Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Týdenní stínování v Itálii - realizace aktivity z projektu OP JAK I

Týdenní stínování v Itálii - realizace aktivity z projektu OP JAK IDatum konání:
20.5.2024
Datum ukončení:
24.5.2024

Co je to job shadowing?

 

Job shadowing (neboli stínování) zahrnuje sledování a pozorování pedagogického pracovníka, který nás může naučit a seznámit s aspekty souvisejícími s prací, organizací, určitým chováním nebo kompetencemi v jiné škole a v jiném prostředí.

 

Návštěva jiných škol a možnost pozorování práce odborníků, stejně jako možnost porovnání školního prostředí a organizace dané vzdělávací instituce, jsou velkým přínosem pro naši pedagogickou praxi.

 

Operační program Jan Amos Komenský nám umožnil navštívit školy v jiných zemích, načerpat nové zkušenosti a navázat spolupráci. Pevně doufáme, že zapojením do podobných projektů např. Erasmus +, budeme rozvíjet jazykové a jiné dovednosti našich žáků.

 

Týdenní stínování v Itálii

 

Týdenní stínování v základních a mateřských školách v italském městečku Ruvo di Puglia bylo plné zážitků, překvapení a nových pohledů. Našim průvodcem po celou dobu byla Mgr. Angela Ippedico, učitelka angličtiny a němčiny. Stínování se zúčastnily Mgr. Elžbieta Stoczková, Mgr. Petra Lichá, Mgr. Jana Smolková, Mgr. Andrea Antlová.

Vzdělávání v Itálii je povinné pro děti ve věku od 6 do 16 let. Zde je několik klíčových bodů o vzdělávání dětí v Itálii:

Italský vzdělávací systém je rozdělen do různých úrovní:

Scuola dell’Infanzia (mateřská škola): Nepovinné předškolní vzdělávání pro děti ve věku 3 až 6 let.

Scuola Primaria (Základní škola): Povinné vzdělávání pro děti ve věku 6 až 11 let, pokrývající 1. až 5. ročník. Zaměřuje se na základní předměty, jako je italština, matematika, přírodní vědy, historie a cizí jazyky.

Scuola Secondaria di Primo Grado (nižší střední škola): Povinné vzdělávání pro děti ve věku 11 až 14 let, pokrývající 6. až 8. ročník. Poskytuje širší učební plán a zavádí další předměty, jako je zeměpis, technika, umění a hudba.

Scuola Secondaria di Secondo Grado (vyšší střední škola): Nepovinné vzdělávání pro studenty ve věku 14 až 19 let, pokrývající ročníky 9 až 13. Zahrnuje různé typy škol, jako je Liceo (akademicky zaměřená), Istituto Tecnico (technická a odborná ) a Istituto Professionale (profesionální a odborný).

 

Navštívili jsme školu, která vzdělává 850 dětí a žáků a nachází se v 6 budovách. Mateřská škola (Scuola dell’Infanzia), podobně jako v České republice, vzdělává děti od 3 do 6 let. Provoz začíná v 8:00 hodin ráno a končí v 16:00 hodin. V každé třídě pracují dvě učitelky a v případě potřeby také asistent. Třídy mateřské školy jsou pěkně a moderně vybavené. Rozdíly, které naprosto bijí do očí, jsou: děti nespí ve školce, nepřezouvají se a málo chodí na procházky. Naši novou zahradu nám opravdu záviděli ????.

Byli jsme součástí několika hodin, které paní učitelky věnovaly tradičním tématům, jako například čtvero ročních období, ale také jsme měli možnost obdivovat znalosti malých předškoláků o Evropské unii, která byla vlastně všudypřítomná.

Děti nás ve všech mateřských školkách uvítaly národní hymnou, kterou zpívaly s velkým nadšením a dalšími oblíbenými písničkami.

Stejnou atmosféru jsme zažili na základní škole 2° Circolo Didattico "San G. Bosco", kde nás uvítalo asi 200 žáků, pěvecký sbor a celý pedagogický sbor pod vedením paní ředitelky  prof. Gabrielli Colaprice. Zpívali jsme italskou a českou hymnu, populární písničku Volare a dokonce jsme všichni tančili na školním dvoře. Bylo to milé, překvapivé, otevřené a velmi přátelské. Vždy bylo zdůrazněno, že jsme součástí EU a že se společně podílíme na dění v Evropě.

 

V průběhu týdne jsme navštívily hodiny informatiky, praktických činností, angličtiny, italštiny, biologie, finanční gramotnosti a matematiky, viděly jsme dramatizaci příběhu marockých uprchlíků a velmi zajímavou prezentaci moderního hydroponického pěstování rostlin. Odpolední zájmové činnosti pod vedením externích pracovníků škola realizuje v rámci projektu STEM (Science, Technology, Engineering, and Math) byly velmi zajímavé, inspirativní a plné nových vědomostí.

Škola 2° Circolo Didattico "San Giovanni Bosco" z Ruvo di Puglia  je první italskou školou, která získala cenu EITA 2023, vynikla v kategorii VZDĚLÁVÁNÍ A PÉČE V RANÉM DĚTSTVÍ. Projekt Art Creativity Coding-Full Steam Ahead byl výsledkem spolupráce mezi 2° Circolo Didattico "S.G.Bosco" a několika instituty z Turecka, Polska, Portugalska, Řecka a Lotyšska s cílem zvýšit motivaci žáků k využívání technologií a aplikovaných věd v uměleckých a kreativních oborech. Projekt zahrnoval i nejmladší žáky z mateřské školy. Mezi používané metody patřily: učení se praxí, kooperativní učení a učení založené na řešení problémů. Pevně doufáme, že v budoucnu se naše škola zapojí do podobných projektů.

 

Co nás překvapilo? Určitě velký počet pedagogických pracovníků, škola preferuje tandemovou výuku a kromě toho poskytuje péči asistentů, kteří se v současné době věnují hlavně žákům z uprchlických rodin. Výuka se soustřeďuje na mezipředmětové vztahy, rozvoj počítačové gramotnosti, propojení jazyků a informatiky. Velmi zajímavé a atraktivní pro žáky v České republice jsou letní prázdniny, které začínají v polovině června a končí v polovině září, trvají 3 měsíce.  Ovšem toto dlouhé volno je tvrdě zaplaceno chozením do školy po zbytek roku každý týden od pondělí do soboty.

Škola poskytuje stravování pouze žákům, kteří čekají na odpolední zájmové činnosti, výuka končí ve 13:00 hodin a následně žáci jdou domů na siestu … prostě Itálie.

 

Jiné klima, jiné zvyky, jiný způsob života…

Ráda bych tímto poděkovala vedení školy 2° Circolo Didattico "San G. Bosco“ za možnost navázání spolupráce a návštěvy školy. Velmi si vážíme příležitosti vidět nové pro nás vzdělávací prostředí a možnost sdílení zkušenosti, které jsou pro nás velmi inspirativní.

Těšíme se na další spolupráci a možnost rozvíjet společné projekty.

 Mgr. Elžbieta Stoczková