Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Čtenářský klub na výletě

Čtenářský klub na výletěDatum konání:
14.6.2024

Během šestileté  existence Čtenářského klubu, s výjimkou covidového období,  jsme vždy poslední schůzku realizovali jako výlet. Navštívili jsme kravařský zámek a expozici věnovanou alchymistovi Michalu Sedivojovi ze Skorska, knihovnu v Hlučíně, Bezručovu knihovnu v Opavě, Muzeum Hlučínska. Letošní klub jsme zakončili v pátek 14.6.2024 návštěvou Bolatického skanzenu, který je věnován lidové kultuře a životu lidí na Hlučínsku v minulém století. Viděli jsme typický statek z konce 19. a počátku 20. století se stájemi, stodolou, zemědělskými stroji a nářadím. V obytné části jsme zhlédli zařízení pokoje pro děvečku, kuchyň a tzv. ,,izbu“, což byla sváteční místnost a ložnice dohromady. Podivovali jsme se tehdy běžným domácím potřebám, jako byly nádoby na výrobu másla, ,,kafemlýnky“, kameninové hrnce, velké i malé žehličky, které se nahřívaly v peci, košatinové kočárky…Součástí expozice byla i sbírka minerálů a archeologické nálezy z oblasti Hlučínska. Pan průvodce nás zavedl také do blízkého kostela sv. Stanislava postaveného roku 1703, který je barokní památkou, kde jsme obdivovali restaurované nástropní fresky.             

Příjemnou tečkou na závěr byla zmrzlina a drobné občerstvení na bolatickém náměstí.         

Děkuji paním knihovnicím, že nám umožnily konat schůzky v knihovně a především všem 17 členům klubu ze 6. a7. tříd za jejich nadšení, četbu knih, diskusi nad texty, vystoupení, ať to byl ,,Živý Betlém“ v prosinci 2023, nebo ,,O Popelce trochu jinak“ v lednu.  Nejvíce mě těší, že mnozí členové klubu objevili během schůzek ,,svůj žánr“ a našli si cestu ke čtení knih.

  1. Stříbná