Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Čtenářský klub

Čtenářský klubČtenářský klub

Co nového ve Čtenářském klubu?

Čtenářský klub působí na naší škole již 4. rokem včetně „covidové“ výluky, kdy probíhaly jeho schůzky on-line. Sdružuje mladé čtenáře z vyššího stupně a schůzky jsou 1x týdně odpoledne v knihovně. Náplní našich setkání je vždy vlastní četba, pak rozbor textů známých knih, informace o autorech a ilustrátorech. Často se věnujeme ústní lidové slovesnosti spojené s tradicemi a zvyky. Kromě samotné četby občas využíváme i audiotechniku, kterou má knihovna k dispozici. Jednou za rok vyjedeme na krátký výlet – loni s velkým úspěchem do Knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Letos se v klubu setkávají žákyně 9. ročníku a 2 čtenáři ze 6.B. I když nás není mnoho, přesto jsme se přihlásili do programu „Prajzské slovíčkohraní“, jehož součástí je prezentace našeho hlučínského nářečí. Nacvičujeme 2 vystoupení, z nichž jedno, nazvané „Do Betlema“, jsme s úspěchem prezentovali v programu vánočního koncertu, a druhé, nazvané „Vesele“, chystáme na květnovou přehlídku scének v nářečí v Sudicích. Jsem ráda, že této mladé generaci, jež se s naším nářečím již skoro nesetkává, nepřipadá jazyk předků směšný, právě naopak, mají snahu se mu naučit. Moc mě těší, že jsme dokončili a vydali 1. číslo nového školního časopisu s názvem „Mezi deskami knih“.

Chci poděkovat všem bývalým i současným členům Čtenářského klubu za jejich nadšení, s jakým sdílejí své dojmy z četby knih nejrůznějších žánrů, za jejich snahu naučit se a dozvědět se něco nového, přemýšlet nad knižními postavami a příběhy, za školní časopis, za scénky v našem nářečí. Děkuji také skvělým paním knihovnicím, které nám s četbou pomáhají. V novém roce 2023 přeji všem čtenářům hodně zdraví a spoustu příjemných chvil strávených ve společnosti knih a jejich zajímavých příběhů.

Mgr. Magda Stříbná