Výlet do Rožnova pod Radhoštěm

Výlet do Rožnova pod Radhoštěm
V úterý 12. 6. jsme jeli na výlet společně s pátýma  třídama do Rožnova pod Radhoštěm. Vstávali jsme brzy ráno, abychom byli v 7.15 u školy. Autobus měl zpoždění, ale v 9.30 jsme již byli na místě. Společně jsme šli na Jurkovičovu rozhlednu. Nejdříve jsme ale posvačili a pak se vydali na rozhlednu. Ta měla 102 schodů a byl z ní krásný výhled do krajiny. Po té jsme se vydali do Dřevěného městečka. Tam jsme se rozdělili do skupinek a městečko jsme si prohlédli. Ve 12.30 jsme šli na prohlídku do Mlýnské doliny, kde nás čekal pan průvodce. Nejdříve jsme navštívili expozici různých vozů, např. řeznického, pohřebního, hasičského. Pak jsme šli do kovárny, kde nám pan kovář ukázal, jak se dělají podkovy, jak se brousí sekyry, ale neukázal nám, jak pracují kladiva, protože na to je zapotřebí třech kovářů a ti tam jsou jen jednou za rok. Třetí zastávkou byl domek, kde bydlela osmičlenná rodina a byl zde tkalcovský stav a staré žehličky. V olejnici jsme pak viděli, jak se lisuje olej. Dalšímu domu se říká valcha a tady se vyráběly látky pomocí dvou kladiv (valch). V mlýnici jsme zase viděli, jak se vyrábí mouka a poslední budovou byla pila, která byla asi nejlepší, protože řezala obrovskou kládu. Všechno poháněla voda, vodní kola. Tím skončila prohlídka, a tak jsme šli do autobusu. Nikomu se nechtělo odjet, ale museli jsme . Výlet byl super, moc se nám líbilo.                            Agáta Mührová, IV. třída