Projektové vyučování ve 4. třídě - PRAVĚK

Projektové vyučování ve 4. třídě -  8. a  9. února

Nejstarší  období  naší země – pravěk – si žáci čtvrté třídy prožili formou projektového vyučování. Ve skupinkách pracovali při různých činnostech a konečným výtvorem byl lapbook, který žákům bude vždy při ruce.   Čtvrťáci  si přinesli zajímavé encyklopedie, ve kterých všichni společně listovali  a vyprávěli si o dinosaurech, kteří obývali naši zemi v druhohorách. Postupně se překousali až do čtvrtohor, kde vědci zaznamenali působení lidského tvora a začalo putování po době kamenné, bronzové a železné.

V naší knihovně si   losovali různé scénky a ztvárnili lov na mamuta, vyřezávání sošek z hlíny, dorozumívání pomocí posunků, varování před divokou zvěří... V knize Eduarda Štorcha Lovci mamutů pak našli odpovědi na různé otázky týkající se života v dávných dobách. Protože už žáci  umí pracovat s mapou, bez problémů  našly naleziště v Dolních Věstonicích či v Přerově.  Také si zasoutěžili ve skládání vlastnoručně vyrobených puzzle  mamuta a pračlověka. To byly nervy!  Poté  vystříhali karty, na kterých jsou typické obrázky pro všechny tři období a karty na chodbě pak skládali.  Kdo by si nechtěl vyrobit svého vlastního pračlověka?  Pomocí krepového papíru a vlny si  vyrobili  sami sebe v době kamenné.  

Konečným výtvorem celého projektového vyučování byl lapbook, ve kterém jsou nalepeny a uloženy všechny důležité informace, které se děti během vyučování dozvěděly. S tímto lapbookem můžou pracovat nejen v letošním školním roce, ale  bude jim velkým pomocníkem i v dalších letech.

                                                                                                                                 MCz