Štrba 2014 - školní výlet VIII. třídy

Týden se Štrbou – My ve Štrbě

Je čtvrteční ráno 5. června 2014 a žáci 8. třídy spolu s paní Šubovou, Stoczkovou a Hartmanovou se vydali na 3-denní výlet do Štrby. Čeká je dlouhá a zajímavá cesta vlakem. Po příjezdu do Štrby v pozdních odpoledních hodinách byli všichni vřele uvítáni ředitelkou zdejší Základní školy Mgr. Ľubomírou Iľanovskou a poté ubytování v útulném prostření školní družiny. Po krátkém odpočinku se vydali v doprovodu paní ředitelky na poznávací kolečko, paní ředitelka jim ukázala nejdůležitější body obce jako Obecní úřad, kulturní dům, Uměleckou základní školu. Při odchodu ze školy se žákům nabídl úchvatný a fascinující pohled na masivní štíty Vysokých Tater.

V pátek ráno po posilujícím spánku a vydatné snídani je čekal náročný den plný poznávání okolí Štrby. Postupně navštívili okolí Štrbského plesa, kde se dopravili zubačkou, viděli místní skokanské můstky, sjezdové tratě a celé zázemí pro sportovce, o čemž jim poutavě vyprávěla paní ředitelka, bývalá profesionální lyžařka. Dále navštívili nově otevřené Ski muzeum v Tatranské Lomnici, kde se žáci dověděli mnoho zajímavostí o historii lyžování, sáňkování a bobování. Poslední zastávkou pátečního poznávání bylo město Poprad, kde žáci měli volno pro nákup drobností pro své nejbližší.

Po návratu do Štrby se žáci zastavili v místní Umělecké škole, kde shlédli vystoupení žáka při hře na kytaru a školou je provedl pan ředitel Ján Hurajt. Po návratu na ubytovnu a krátkém odpočinku byl pro žáky uspořádán přátelský zápas ve florbalu, ve kterém naši žáci změřili své síly se svými vrstevníky ze Štrby.

V sobotu ráno se žáci vypravili již směrem domů a po cestě domů se ještě zastavili na prohlídku přes 200 let staré dřevěnice, která se nachází přímo v centru obce. Zde mohli nasát atmosféru života štrbských obyvatel před mnoha a mnoha lety a podívat se, jakým způsobem života tehdejší obyvatelé žili.

Po prohlídce se žáci „nalodili“ na autobus, poté taktak stihli rychlík do Žiliny a pak již bez přestávky jeli přímo domů do rodné obce Štěpánkovice. Návštěva jim jistě přinesla mnoho příjemných zážitků, které si ponesou ve své mysli ještě hodně dlouho.