Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Světový den včel

Světový den včel



Datum konání:
20.5.2025

Od roku 2017 je 20. květen vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) jako svátek, na počest slovinskému včelaři Antonu Janši. Anton se narodil právě 20. května roku 1734. Včelařil na císařském dvoře Marie Terezie a byl považován za velkého průkopníka včelařství, který ovlivnil včelaře v celé Evropě i v nacházejících staletí.

Tento významný den (ještě stále málo společnosti známý) jsem si s žáky připomněli v některých hodinách v průběhu celého týdne. S dětmi v badatelském kroužku jsem se seznámili se životem v úlu a dalších včelích zajímavostech. Žáci 5.B ve výtvarné výchově umělecky ztvárnili vývoj včel. Žáci 7.B si své vědomosti o včelách procvičili ke vědomostním kvízu a zhlédli zajímavé video ze života včel.

Cílem světového dne včel je upozornit na důležitost včel a dalších opylovačů pro ekosystém i zemědělství. Uvědomit si, že včely i ostatní opylovači jsou klíčoví pro opylení mnoha plodin (těžko bychom si pochutnali na šťavnatých jablkách či šálku lahodné kávy). Důležité je si uvědomit, jakým hrozbám musí včely každodenně čelit. Posledních letech se pole nadměrně chemicky ošetřují např. pesticidy (postřiky hubící hmyz). Včely musí bojovat také s výraznou změnou klimatu, změnou přírodního prostředí či různými nemocemi (např. roztočík včelí přenáší včelí nemoci zvanou varroáza).

Myslím si, že každý z nás může ovlivnit život na naší planetě a neparnými kroky zanechat přírodu takovou, abychom jí mohli s čistým svědomím předat budoucím generacím. Nemuseli si zbytečně vyčítat, že jsem nic pro to neudělali. Včely člověk chová již více než 6 000 let, proto každý z vás může nějakým způsobem pomoci včelám, např. vytvořit „hmyzí hotely“, vysázet květiny a keře, poskytnout vodu včelkám, podporovat včelaře atd.

 

Mgr. Lenka Kašná