Sport nás baví a sbližuje

v   Projekt : „Sport nás baví a sbližuje.”

v     Termín konání :  školní rok 2006/2007

v     Hlavní organizátor : ZŠ a MŠ Štěpánkovice

v     Projekt sponzorován z prostředků EU – INTERREG III A ČR - PR

v     Účastníci :

• Žáci  a pedagogové Základní školy Štěpánkovice (Česká republika)
  • Žáci a pedagogové Základní školy Pilszcz (Polsko)

v     Akce :

RAZEM BAWIĄ SIĘ WŚRÓD NAS

Autor textu: žákyně 5.B třídy – Štěpánkovice

Marta Telega – Pilszcz

V rámci projektu „Sport nás baví a sbližuje“ ZŠ Štěpánkovice uspořádala dne 8.6.2007 netradiční olympiádu za účasti žáků ZŠ Pilszcz z Polské Republiky. Netradiční proto, že disciplíny nebyly pouze sportovní, ale také vědomostní. Cílem účastníků olympiády bylo nejen se snažit uspět co nejlépe v jednotlivých disciplinách, ale také upevnit kamarádské a přátelské vztahy mezi žáky naší a polské školy. Tento podnik byl spolufinancován z fondu regionálního rozvoje Evropské Unie INTERREG IIIA.

Popis jednotlivých disciplín

Střelba ze vzduchovky

Cílem na stanovišti bylo sestřelit vzduchovkou max. počet panáčků. Každý ze zúčastněných měl jednu ránu a mohl si vybrat, jestli bude riskovat střelbu na nejmenšího „panáčka“ s max. počtem 6 bodů, nebo střelbu tzv. „na jistotu“ (velký panáček = 1 bod). Šikovní byli jak chlapci, u kterých se to očekávalo, ale i dívky, které se jim min. vyrovnávaly a mnohdy i zastínili.

Zručnost s tenisovou raketou

Soutěžící měli postavený slalom o 7 metách, přibližně 10m dlouhý. Jejich úkolem bylo udržet tenisovou raketu a driblovat ve vzduchu s míčkem tak, aby nespadl. Počítalo se procento úspěšnosti žáků, kteří tuto disciplínu zvládli.

Přenášení vody

Po lžičce přenést co nejvíce vody do odměrného válce. Doba trvání 7 minut, žáci se střídali po jednom, vodu přenášejí jen v jedné ruce, druhá je za zády.

Hod míčkem na cíl

Žáci soutěžili s velkou chutí a nasazením. Všechny soutěž bavila i zaujala. U většiny žáků se projevila nezkušenost i absence vrhačských dovedností a málo zkušeností s takovou disciplínou.

Závodivé hry s míčkem

Závodivé hry s míčkem (3 disciplíny) – dribling + běh + po jedné noze, skoky sounož s míčem mezi koleny.

Střelba na bránu

Žáci koupou na branku (2krát) a jednou hází. V bráně stojí překážka a jsou tam zavěšeny dvoje kruhy. Kdo dá gól, obdrží jeden bod, kdo trefí kruh, obdrží pět bodů, maximální zisk je 15 bodů pro jednotlivce.

Hod ringokroužky na cíl

Žáci házeli ringokroužky na různě bodované cíle. Nejlepší bylo družstvo, které naházelo nejvyšší průměrný počet bodů na žáka.

Stanoviště: uzly

Žáci zvládali v limitu dvou minut celkem pět uzlů (ambulantní, lodní, tesařský, zkracovačku a jednoduchou dvojsmyčku). Za každý správně provedený uzel získali jeden bod, nejvíce tedy pět bodů.

Souboj medvědů

Souboj se odehrál na lavičce obložené z důvodu bezpečnosti žíněnkami. Každý hráč stál na jednom konci lavičky a v rukou držel velký měkký obuch (smotané karimatky v látkovém obalu). Snažil se tímto obuchem srazit svého soupeře z lavičky dolů. Kdo souboj ustál na lavičce, zvítězil.

Závody v pytlích

Žáci soutěžili ve dvojicích. Každý si natáhl na nohy pytel, jehož okraj držel rukama a postavil se na metu (do kruhu). Na povel začali soupeři v pytlích skákat na další metu (druhý kruh). Kdo první skočil do kruhu, zvítězil.

Vršky od pet – láhví

Žáci soutěžili ve dvojicích. Jejich úkolem bylo vyběhnout na signál ze startu a po jednom vršku měli přemístit vršky z kruhu do misky. Zvítězil ten, kdo rychleji přemístil celkem 5 vršků.

Skákání přes švihadlo – opičky

Žáci soutěžili ve dvojicích, měli vymezený prostor na skákání přes švihadlo kruhem nakreslených křídou na asfaltu. Kdo vydržel po signálu déle skákat přes švihadlo snožmo a neudělal chybu, vyhrál. Rovněž se nesměl při skákání dostat ven z vymezeného prostoru.

Mimozemšťané – létající talíře

Žáci měli tři pokusy a za úkol bylo prohodit létající talíře mezi dvěma provazy (oknem) uvázanými vodorovně mezi dvěmi tyčemi. Kdo se trefí více ze tří pokusů, ten vyhrál.

Žonglování s pálkou

Soutěž dvojic, kdy žáci si na startu položili na pálku tenisový míček a běželi s ním slalom kolem připravených kuželů. Na konci dráhy směli uchopit tenisový míček do ruky a běžet co nejrychleji do cíle.

ŠKOLA V PŘÍRODĚ

16. - 20.4. 2007

Rekreační středisko Bílá Holubice, Mokřinky u Vítkova

PROJEKT SPOLUFINANCOVÁN Z PROGRAMU EVROPSKÉ UNIE